výňatky z článkov o skupine
Zhromaždili sme sa tu, aby sme založili skupinu pre všetkých tých, ktorí majú záujem nasledovať cestu a metódu Baala HaSulama - cestu pre vystúpenie po stupňoch človeka, aby sme nezostali ako zvery.
--“Cieľ skupiny 1”
Zhromaždili sme sa tu, aby sme založili skupinu, kde každý môže nasledovať ducha dávania Stvoriteľovi. A aby bolo možné dávať Stvoriteľovi, musíme najskôr dávať človeku, a toto sa nazýva “láska k človeku”.
Láska k človeku môže existovať iba so sebaanulovaním. Na jednej strane by sa každý mal cítiť ponížený, a na druhej strane by sme mali byť hrdí na to, že nám Stvoriteľ poskytol príležitosť, aby sme podieľali na skupine, ktorej členovia majú iba jeden cieľ: odhaliť medzi sebou Stvoriteľa.
--“Cieľ skupiny 1”
Tým, že sme spoločne v skupine ako bratia, s láskou k priateľom, môžeme sa povzniesť k jednote so Stvoriteľom. Tento rebrík sa nazýva “cesta dávania” a je proti našej prirodzenosti. Preto, aby sme to boli schopní dosiahnuť, existuje iba jedna rada: láska k priateľom. Cez ňu každý môže pomôcť svojmu priateľovi.
--“Láska k priateľom”
Radou pre dosiahnutie dávania a pravidla “Miluj svojho blížneho” je láska k priateľom. Ak sa každý anuluje pred svojím priateľom a združí sa s ním, malé časti, ktoré túžia po láske k človeku, sa stanú jednou masou, zjednotenou do kolektívnej sily. A každá osoba má (roz. získa) takú veľkú silu a môže uskutočniť lásku k človeku. A potom každý z nich môže dosiahnuť lásku k Bohu.
--“Podľa čoho je vysvetlené ohľadne ‘Miluj blížneho svojho ako seba samého’”
Čím je významnejšia spoločnosť, tým viac môže ovplyvniť každého člena a vytvoriť silnejšiu atmosféru veľkosti Dávateľa. V takom stave každý cíti, že dávanie Stvoriteľovi je tá najväčšia vec, ktorú možno mať.
V súlade s tým je každý šťastný, že bol odmenený tým, že je medzi ľuďmi, ktorí majú výsadu dávať Stvoriteľovi. Potom všetko, čo robí za účelom dosiahnutia dávania, mu prináša radosť a šťastie.
A tiež v rozsahu, v ktorom počas stretnutia myslíme na veľkosť Stvoriteľa, spôsobujeme, že každý jeden cíti dôležitosť veľkosti Stvoriteľa. V dôsledku toho je každý v stave radosti po celý deň.
--“Poriadok zhromaždenia”
Každý by sa mal pokúšať naočkovať ostatných duchom živosti, nádeje a energie. Každý z priateľov by mal prekonať svoje sklamanie z toho, že nedosiahol dávanie, a cez skupinu príjme nádej, silu vytrvať a dôveru, že dosiahne dokonalosť.
Na čo myslel prv - že nemá silu dosiahnuť vlastnosť dávania, pretože jeho prekážky boli príliš hrozivé - teraz ich považuje za nič. A prijíma toto všetko zo sily skupiny, nakoľko každý sa pokúšal vniesť do skupiny svoju podporu, nádej a novú atmosféru.
--“Čo žiadať od zhromaždenia priateľov”
Cieľ zhromaždenia priateľov musí byť jasný všetkým: tento výsledok by mal byť taký, že každý priateľ sa prebudí láske k druhým. To sa nazýva “láska k človeku” a práve o tom musíme hovoriť.
--“Čo žiadať od zhromaždenia priateľov”
“Keď sú tvorcovia (v hebrejčine tiež účtovníci) závistliví, múdrosť prekvitá.” To znamená, že keď všetci priatelia hľadia na skupinu, akoby bola na vysokom stupni, a to ako v myšlienkach, tak aj v činoch, je prirodzené, že každý z nich sa musí pozdvihnúť zo svojich vlastností k novým vlastnostiam, ktoré v nich zrodila skupina.
--“Ohľadne ‘Nad rozumom’”
“Nik sa sám neoslobodzuje zo zajatia.” Skôr iba priateľ môže pomôcť priateľovi, ktorý klesá [na duchu], a pozdvihnúť ho z jeho [nízkeho] stavu do stavu živosti, a to tak, že získa silu a dôveru, akoby jeho cieľ už bol veľmi blízko.
--“Každý jeden pomáhal svojmu priateľovi”
Kto vidí, že jeho priatelia sú na vyššom stupni, než je jeho, pomáhajú si navzájom, uskutočňujú to, čo sa učia, vo svojich činoch, a vidí, v rámci svojho rozumu, že je v úplnej nízkosti, určite ho to ovlyvní. Dá mu to silu prekonať jeho nečinnosť, pretože inak zaostane za skupinou.
--“Ohľadne ‘Nad rozumom’”
Existuje osobitná sila pre zjednotenie priateľov: cez ňu prenikajú myšlienky od jedného [priateľa] k druhému a každý je zaradený do síl celej skupiny.
--“Potreba lásky k priateľom”
Ak má niekto lásku k priateľom, vidí iba cnosti priateľov a nie ich chyby. Z toho vyplýva, že ak vidí nedostatky vo svojom priateľovi, je to znak toho, že nedostatok je [v skutočnosti] v ňom. Preto by mal teraz vidieť, že to nie jeho priateľ potrebuje nápravu, ale on sám ju potrebuje.
--“Poriadok zhromaždenia 1”
Ak každý vychvaľuje všetkých ostatných priateľov, ako keby boli najväčšími z celej generácie, toto prostredie ho [spätne] ovplyvní ako skvelé prostredie, pretože kvalita je dôležitejšia než kvantita.
--“Poriadok zhromaždenia 1”
Dvaja je plurál. Preto ak dvaja priatelia sedia spolu a premýšľajú nad tým, ako zvýšiť dôležitosť Stvoriteľa, už majú silu prijať veľkú vzpruhu pre [zväčšenie] veľkosti Stvoriteľa, a to cestou ich vlastného prebudenia. Pre taký čin pôsobí následné prebudenie zo strany Stvoriteľa a oni začínajú cítiť veľkosť Stvoriteľa.
--“Poriadok zhromaždenia”
Osoh zo skupiny je taký, že môže vytvoriť takú atmosféru, kde bude [miesto] iba pre prácu za účelom dávania.
--“Dôležitosť skupiny”
Je dovolené, či dokonca prikázané tešiť sa z činu dávania. Preto by sa mal každý zamerať na to jediné - oceniť to. Prejavuje sa to vo venovaní pozornosti tomu, na koho sa obraciam, ku komu hovorím, koho príkazy dodržiavam a koho zákony študujem. Inými slovami, musíme hľadať radu, ako oceniť Stvoriteľa.
Prv, než bude človek odmenený osvetlením Zhora, musí hľadať rovnako zmýšľajúcich ľudí, ktorí tiež hľadajú cesty pre pozdvihnutie dôležitosti Stvoriteľa, aby boli v dotyku so Stvoriteľom a aby prijali pomoc od skupiny.
--“Poriadok zhromaždenia”
Aby sa mohol začleniť [do skupiny] s ostatnými, každý by sa mal anulovať pred ostatnými. To sa uskutočňuje tak, že vidím cnosti priateľov a nie ich chyby. No tí, ktorí si myslia, že sú vyššie než ich priatelia, sa s nimi spojiť nemôžu.
--“Cieľ skupiny 2”
Každý študent musí cítiť, že je najmenším spomedzi priateľov, a potom bude môcť prijať ocenenie veľkosti od každého. To preto, že iba malému môže imponovať to, čo oceňuje veľký.
--“Poriadok zhromaždenia 1”
Keď vidí, že jeho priatelia sú na vyššom stupni, než je jeho, povznáša ho to.
--“Ohľadne ‘Nad rozumom’”
Ľudia, ktorí súhlasia so spojením v skupine, chápu, že medzi nimi neexistuje žiadna rozdielnosť názorov. Chápu nevyhnutnosť lásky k druhým. Preto každý z nich bude schopní robiť ústupky pre tých druhých a okolo toho sa budú schopní zjednotiť.
--“Ohľadne lásky k priateľom”
Keď sa zhromaždia ľudia, ktorí všetci súhlasia s tým, že musia dosiahnuť lásku k druhým, [a] keď sa anulujú sami, každý pred všetkými ostatnými, všetci sú včlenení jeden do druhého. Tak každý priateľ akumuluje veľkú silu podľa veľkosti skupiny a potom každý môže vykonávať lásku k druhým [aj] v skutočných činoch.
--“Každý jeden pomáhal svojmu priateľovi”
“Spravodlivý” je ten, kto chce dodržiavať pravidlo “Miluj svojho blížneho ako seba samého”, ktorého jediným cieľom je opustiť sebalásku a prevziať na seba prirodzenosť lásky k ostatným.
--“Podľa čoho je vysvetlené ohľadne ‘Miluj blížneho svojho ako seba samého’”