Kabbalah.info - Kabbalah Education and Research Institute

AKÉ DODRŽIAVANIE TÓRY A MICVOT OČISŤUJE SRDCE

Článok č. 8, 1984

Otázka: Dodržiavanie Tóry a Micvot za účelom prijatia odmeny tiež očisťuje srdce? Naši mudrci povedali: „Stvoril som zlú náklonnosť, stvoril som Tóru ako korenie, pretože Tóra očisťuje srdce. Ale je to tak len vtedy, keď sa niekto výslovne zameriava na to, že nepríjme odmenu, alebo to očisťuje srdce aj vtedy, keď niekto pracuje za účelom prijatia odmeny?

Odpoveď: V „Úvode ku Knihe Zohar“ (bod 44) je napísané: „Keď sa niekto začína zaoberať Tórou a Micvot, dokonca aj bez akéhokoľvek úmyslu, to znamená bez lásky a strachu, ako je primerané pri službe Kráľovi, dokonca LoLišma (nie pre Jej meno), bod v jeho srdci začína rásť a ukazuje svoju aktivitu. To preto, že Micvot nevyžadujú úmysel a dokonca aj činy bez úmyslu môžu očistiť jeho vôľu prijímať, ale iba v jej prvej úrovni nazývanej „nehybná“. A v rozsahu, v ktorom niekto očisťuje nehybnú časť vôle prijímať, postupne buduje 613 orgánov bodu v srdci, ktorý je nehybnou úrovňou Nefeš de Keduša [Svätosti]“. Tak vidíme, že dodržiavanie Tóry a Micvot, dokonca aj LoLišma očisťuje srdce.

Otázka: Je cesta dodržiavania Tóry a Micvot za účelom nebyť odmenený určená iba pre niekoľko vyvolených, alebo touto cestou dodržiavanie všetkého za účelom nebyť odmenený môže kráčať hocikto, čím budú odmenení D’vekutom (priľnutím, resp. jednotou) so Stvoriteľom?

Odpoveď: Hoci vôľa prijímať pre seba samého vyvstala a vznikla v Myšlienke stvorenia, poskytnutie nápravy v tom zmysle, že ju duše napravia, aby bola s úmyslom dávať, teda dodržiavanie Tóry a Micvot zmení našu vôľu prijímať, že bude za účelom dávania. To je dostupné každému bez výnimky, pretože každému bola poskytnutá táto náprava a nie nevyhnutne iba niekoľkým vyvoleným.

No keďže toto je vecou výberu, niektorí postupujú rýchejšie a iní pomalšie. No ako je napísané v „Úvode ku Knihe Zohar“ (body 13 a 14), napokon každý dosiahne svoju úplnú dokonalosť, ako je napísané: „On, ktorý je vykázaný, nech nie je vyvrheľom od Neho.“

Vždy keď sa začíname učiť dodržiavať Tóru a Micvot, začíname v LoLišma. To preto, že človek je stvorený s vôľou prijímať; preto nerozumie ničomu, čo mu neposkytuje sebauspokojenie, a nikdy nechce začať dodržiavať Tóru a Micvot.

Je to tak, ako napísal Rambam (Hilchot Tešuva, kapitola 10): „Mudrci hovoria: ‚Každý by sa mal vždy zaoberať Tórou, dokonca aj LoLišma, pretože od LoLišma príde k Lišma.‘ Preto keď sa učia deti a ženy a [všeobecnej] populácia, učia sa pracovať zo strachu a pre prijímanie odmeny. A keď získajú vedomosti a nadobudnú múdrosť, toto tajomstvo je im odhalené kúsok po kúsku. Zvykajú si naňho pokojne, až kým Ho nedosiahnu a neslúžia Mu s láskou.“ Tak vidíme z Rambamových slov, že každý by mal dosiahnuť Lišma, ale rozdiel je v načasovaní (roz. kedy k tomu dôjde).

Otázka: Ak niekto vidí a cíti, že kráča po ceste, ktorá vedie k Lišma, mal by sa pokúšať ovplyvniť ostatných, aby aj ostatní kráčali po správnej ceste, alebo nie?

Odpoveď: Toto je všeobecne položená otázka. Je to podobné tomu, keď nábožensky založená osoba skúša svetskú osobu. Ak vie, že ho môže zmeniť, potom ho musí zmeniť z dôvodu Micvy „Určite musíš napomenúť svojho blížneho“. Podobne v tomto prípade možno povedať, že by si mal povedať svojmu priateľovi o lepšej ceste, ktorou môže ísť, a to za podmienky, že Tvojím úmyslom je iba Micva. Ale v mnohých prípadoch, keď niekto napomína druhého, robí tak iba za účelom získania prevahy a nie za účelom „napomenutia svojho blížneho“.

A naučili sme sa z vyššie uvedeného, že túžba každého, aby ostatní kráčali po ceste pravdy, je príčinou mnohých rozporov medzi ortodoxnými a svetskými, medzi Litajcami [frakcia ortodoxného judaizmu, ktorá začala s Vilna Gaonom (GRA) v litovskej Vilne] a Chassidmi a dokonca aj medzi samotnými Chasidmi. Je tomu z dôvodu, že každý si myslí, že je na správnej ceste, a každý sa snaží presvedčiť toho druhého, aby šiel po správnej ceste.

Rabaš

 

Kabbalah Library

Novinky a oznámení

K odběru novinek a oznámení prosím zadejte svůj e-mail:

Facebook

Share On